Virtuvės stalviršiai iš laminuotų medžio drožlių plokščių, jų tipai ir jungimo būdai

Būtent stalviršis yra virtuvės baldo elementas, kuriam tenka didžiausia eksploatacinė apkrova, mechaninis ir šiluminis poveikis. Todėl į jo pasirinkimą reikėtų žiūrėti atsakingai.

Stalviršiai gaminami iš įvairių medžiagų, tačiau labiausiai paplitusi yra postforminginė. Tokius stalviršius sudaro medžio drožlių plokštė, impregnuota specialiu drėgmei atspariu tirpalu. Medžio drožlių plokštė padengta nusidėvėjimui ir karščiui atspariu plastiku. Stalviršio dugnas padengtas popieriaus pagrindo danga. Stalviršių plastiko spalvų ir tekstūrų įvairovė labai didelė, todėl išsirinkti tinkamą nebus sunku. Dar vienas tokių stalviršių privalumas – dydžių ir formų įvairovė.   

Tačiau silpnoji medžio drožlių plokščių stalviršių vieta yra galai ir sujungimai, kuriuos reikėtų apsaugoti nuo drėgmės. 

Apskritai yra dviejų tipų stalviršiai: pagaminti gamykloje ir pagaminti pagal užsakymą. Gamykliniai stalviršiai yra stačiakampio formos (3 m (arba 4 m) x 60 cm), 28 ir 38 mm storio. Dažniausiai naudojami 38 mm storio stalviršiai. Gamykloje pagamintiems stalviršiams yra papildomos detalės, skirtos stalviršių kraštams ir sujungimams apdailinti.

Pagal užsakymą gaminamų stalviršių privalumas yra tas, kad juos galima pagaminti nestandartinių dydžių, o tai labai svarbu gaminant kampines virtuves ir įrengiant kampines plautuves. Taip pat galite pasirinkti tokių stalviršių kraštus. Taigi stalviršis gali būti vienos spalvos, o kraštas – kitos. 

Kartu nėra standartinės nestandartinių stalviršių furnitūros.

Labai dažnai susiduriama su stalviršio galų ir jungčių apdirbimo problema. Ši problema išsprendžiama tik tada, kai stalviršis yra vientisas paviršius, o kaitlentė – įmontuojama, o ne tradicinė. Kitais atvejais ypatingą dėmesį reikėtų skirti stalviršių apsaugai nuo drėgmės. Visų pirma, gaminant stalviršį pagal užsakymą, būtina užsakyti plastikinį lipduką ant visų galų, įskaitant sujungimus. Taip pat būtina pasirūpinti lašėjimo padėklu – 4-5 mm pločio plastikine juostele, kuri klijuojama prie stalviršio dugno. Ji neleis drėgmei patekti ant medžio drožlių plokštės ir ją išbrinkinti. 

Jei turite standartinį stalviršį, plastikinės briaunos patys priklijuoti negalėsite, todėl reikės naudoti specialias juosteles. Tačiau pačios juostelės tik iš dalies apsaugos neapdirbtą kraštą. Ją reikės papildomai apdoroti hermetiku. Jis tepamas ant juostelės ir prisukamas prie stalviršio. Palaukite, kol hermetikas atvės, ir atsargiai nupjaukite perteklių virtuviniu peiliu. 

Galą taip pat galite apsaugoti specialiu metaliniu dangteliu. Tačiau jų galima įsigyti tik gamykloje pagamintiems stalviršiams. Yra įvairių tipų metalinių juostelių: galinė juostelė stalviršio galams apsaugoti, jungiamoji juostelė stalviršiams sujungti 90 laipsnių kampu ir T formos juostelė stalviršiams sujungti išilgai.

Stalviršių sujungimo būdai virtuves baldais

Yra įvairių stalviršių sujungimo būdų. Paprasčiausias iš jų – arti vienas kito. Tai galite padaryti patys, be jokių specialių įrankių. Standartiniams stalviršiams yra specialių juostelių.

Apskritai yra dviejų tipų juostelės – poliruotos ir matinės. Matinėms juostelėms nebūdingi įbrėžimai ir įbrėžimai, tačiau smarkiai jas pažeidus, jų negalima pataisyti. Poliruotų juostelių įbrėžimai yra labiau matomi, tačiau jas galima poliruoti ir suteikti joms naują išvaizdą. Atkreipkite dėmesį, kad nereikėtų vengti naudoti juostelių, nors jos ir gadina stalviršio išvaizdą. Tačiau jos gerokai prailgins jo tarnavimo laiką.

Svarbus virtuvės stalviršių elementas yra ir sieninė grindjuostė. Ji apsaugo stalviršį, prijuostę ir baldus nuo drėgmės. Ji tvirtinama tiesiai prie stalviršio savisriegiais varžtais. Norint ją papuošti, galima įterpti juostelę iš to paties plastiko, kaip ir stalviršis, arba priderinti prie stalviršio spalvos.

Šiuolaikiškus ir aukštos kokybės virtuvės baldus, pagamintus naudojant aukštųjų technologijų įrangą, kuriuos pagamino profesionalūs meistrai, galite užsisakyti gerai žinomoje UAB baldų įmonėje “Baldų arsenalas”. Garantuojame mūsų baldų unikalumą, aukštą kokybę ir ilgaamžiškumą.