Taip jau atsitiko, kad standartinių pigių virtuvės baldų gamintojai dažnai remiasi statistika ir siūlo įsigyti virtuvės komplektus, kurių vidutinis aukštis yra 86 cm. Vidutinio ūgio žmogui to visiškai pakanka. Tačiau ką daryti tiems, kuriems standartinis variantas yra per aukštas arba per žemas? Kokio aukščio turėtų būti virtuvės stalviršis, kad maisto gaminimu užsiimančio žmogaus nugaros raumenys ir stuburas nepatirtų pernelyg didelio krūvio ir nepavargtų.
Tokiais atvejais geriausia rinktis pagal individualius parametrus pagamintą virtuvę.
Kokio aukščio virtuvės baldų darbinis paviršius tinka vieno lygio virtuvėje
Pagrindinis kriterijus apskaičiuojant virtuvės baldų elementų aukštį yra asmens, kuris šeimoje užsiima maisto gaminimu, ūgis. Didžiausią patogų darbo paviršiaus aukštį galima nustatyti taip:
- Ištiesinkite nugarą, sulenktą ranką padėkite patogiame aukštyje standartinio stalviršio atžvilgiu, atstumas tarp alkūnės ir paviršiaus krašto turi būti 10-15 cm.
- Iš standartinio aukščio atimkite papildomą atstumą arba trūkstamą atstumą pridėkite prie standartinio stalviršio aukščio.
Jei maistą gamina tik vienas šeimos narys, problemų nekyla. Rekomenduojamas virtuvės baldų aukštis nustatomas atsižvelgiant į jo ūgį. Būtent:
- jei jūsų ūgis mažesnis nei 150 cm, stalviršio aukštis turėtų būti 75-80 cm;
- jei ūgis nuo 160 iki 180 cm, rekomenduojamas darbinio paviršiaus aukštis yra 85-90 cm;
- kai ūgis 180 cm, virtuvės darbastalio aukštis yra 100 cm.
Žinoma, jei patalpos dydis leidžia darbo paviršius padaryti daugiaaukščius, galite suprojektuoti virtuvės baldus, kurių kiekvienos zonos aukštis būtų skirtingas.
Kaitlentė
Optimalų virtuvės darbo zonos aukštį tiesioginiam maisto ruošimui galima nustatyti ant jos pastačius vidutinę keptuvę. Į ją turi būti patogu pažvelgti nestovint ant pirštų galų ar nepasilenkus. Vidutinio ūgio atveju tai yra 80-82 cm. Per aukštas paviršius maisto gaminimui gali būti ne tik nepatogus, bet ir pavojingas (smulkutė šeimininkė gali neturėti jėgų pakelti nuo viryklės sunkų puodą su karštu maistu, kuris gali nukristi ir nudegti).
Kriauklė.
Kriauklės aukštis turi leisti atlikti reikiamus veiksmus nesilenkiant – nugara turi būti tiesi. Optimalų kriauklės aukštį galite apskaičiuoti pagal šią formulę: iš atstumo tarp grindų ir jūsų alkūnės atimkite kumščio aukštį.
Maisto ruošimo zona
Jei įmanoma, šią zoną reikėtų padalyti į 2 dalis. Pirmoji turėtų būti ties juosmeniu arba šiek tiek žemiau jo, kai atliekami fizinių pastangų reikalaujantys veiksmai (tešlos minkymas, mėsos pjaustymas). Taip sumažinsite raumenų įtampą naudodami savo kūno svorį. Tačiau daržovių pjaustymui skirtą paviršių geriau padaryti aukštesnį (kuo rankos sulenkimo kampas bus artimesnis stačiam kampui dėl stalviršio artumo, tuo mažesnė apkrova teks stuburui ir kojoms ir tuo patogiau bus atlikti didesnio tikslumo darbus.
Jei virtuve naudojasi ir kiti šeimos nariai, o jų ūgis gerokai skiriasi, galite naudoti viršutines pjaustymo lenteles, kad kompensuotumėte skirtumą tarp esamo virtuvės stalviršio aukščio ir patogumui reikalingo aukščio. Be to, yra tipų stalviršių su reguliuojamu aukščiu. Pavyzdžiui, stalviršiai su reguliuojama atrama, leidžiančia reguliuoti darbo zonos aukštį.
UAB “Baldų arsenalas” jau kelis dešimtmečius gamina baldus pagal užsakymą. Ilgametę patirtį turintys mūsų dizaineriai padės jums atlikti tinkamus išmatavimus, atsižvelgs į visas subtilybes ir niuansus kuriant ne tik stilingus, bet ir funkcionalius bei patogius baldus, atsižvelgiant į unikalias kliento savybes ir pageidavimus. Pateikite užsakymą mūsų svetainėje arba skambinkite mums telefonu +370 637 66669 ir mes pagaminsime jums patogius ir patikimus baldus.